Dofinansowanie - podpowiadamy jak je uzyskać

Sprzęt rehabilitacyjny w przeciwności do przedmiotów ortopedycznych czy środków pomocniczych nie jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Jest to sprzęt niezbędny do rehabilitacji w warunkach domowych zalecony przez lekarza.

Nie ma określonego katalogu sprzętów rehabilitacyjnych, do których WCPR (Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie) może udzielić dofinansowania na sprzęt. Niezbędny jest wniosek osoby niepełnosprawnej poparty zaleceniami lekarza prowadzącego.

Wysokość dofinansowania wynosi do 80% jego kosztów, nie więcej jednak niż do wysokości pięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

WNIOSKI DO POBRANIA

Druki wniosków udostępniają PCPR właściwe ze względu na miejsce zamieszkania. Mogą się one różnić w różnych powiatach, dlatego należy szukać właściwego na stronach internetowych PCPR w swoim powiecie. Poniżej zamieszczamy wnioski właściwe dla miasta Warszawa:

LIKWIDACJA BARIER ARCHITEKTONICZNYCH I URBANISTYCZNYCH

 1. Schodołaz kroczący z wózkiem
 2. Schodołaz kroczący z krzesełkiem
 3. Schodołaz gąsienicowy

LIKWIDACJA BARIER W KOMUNIKOWANIU SIĘ

 1. Wózek inwalidzki
 2. Balkonik
 3. Chodzik

LIKWIDACJA BARIER TECHNICZNYCH

POZOSTAŁY SPRZĘT REHABILITACYJNY

Ważne: Dofinansowanie ze środków PFRON nie przysługuje podmiotom, które mają zaległości wobec Funduszu.

Do wniosku o dofinansowanie należy dołączyć:

 • kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, w przypadku dzieci orzeczenie o niepełnosprawności;
 • oświadczenie o dochodach netto obliczonych za kwartał poprzedzający miesiąc, w którym składany jest wniosek i liczbie osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym;
 • fakturę pro-forma lub inny dokument potwierdzający koszt planowanego zakupu urządzenia czy przedsięwzięcia. Fakturę pro-forma wystawiamy z terminem realizacji 60 dni.

Podstawę dofinansowania ze środków Funduszu w przypadku dofinansowania do likwidacji barier technicznych, w komunikowaniu się i architektonicznych oraz do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego stanowi umowa zawarta przez Pełnomocnika środków PFRON m. st. Warszawy z osobą z niepełnosprawnością.

Podpisaną umowę należy przywieźć do naszej Wypożyczalni / przesłać pocztą na adres: Wędrowców 18A/5 02-830 Warszawa, bądź za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres info@rehacare.pl wraz z potwierdzeniem wpłaty własnej w wysokości określonej w umowie. Na tej podstawie zostanie Państwu wydany bądź też dostarczony zamówiony sprzęt rehabilitacyjny. 

Po otrzymaniu kompletu dokumentów wystawiamy fakturę VAT potwierdzającą również wpłatę udziału własnego. Faktura jest podstawą gwarancji na okres 12 miesięcy. Fakturę VAT wraz z dowodem wydania sprzętu dostarczają Państwo do PFRON, który następnie uiszcza pozostałą część opłaty bezpośrednio do Wypożyczalni.

PODSTAWA PRAWNA

Dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizowane są w oparciu o następujące akty prawne:

 • Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
 • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,|
 • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych,
 • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

***********************************************************************************

Więcej na temat dofinansowania w WCPR znajdą Państwo Tutaj

Dodatkowe informacje możecie Państwo uzyskać u pracowników Działu Wspierania Osób Niepełnosprawnych realizujących poszczególne zadania (wykaz w zakładce Pracownicy Działu Wspierania Osób Niepełnosprawnych).

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.