Jak działa materac przeciwodleżynowy?
Długotrwała choroba, której skutkiem jest konieczność stałego leżenia, wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami dla pacjenta. Jedną z nich jest ryzyko pojawienia się odleżyn. Jest to naturalne następstwo braku ruchu, czego skutkiem jest zaistnienie ogniska martwicy, nieustannie rozprzestrzeniającej się w głąb ciała. W najbardziej zaawansowanym stadium przechodzi ona nawet do kości. Przyczyną tego zjawiska jest nadmierne dociskanie kośćmi tkanek miękkich do podłoża. W efekcie zostaje ograniczony przepływ krwi. Chcąc zapobiec takiej sytuacji, warto zainwestować w materace przeciwodleżynowe. Co warto wiedzieć na ich temat?
Odleżyny - pierwsze objawy
Ogniska martwicy najczęściej pojawiają się w takich miejscach jak pośladki, kostki, pięty czy w okolicach kości krzyżowej. Wynika to z faktu, iż właśnie w tych rejonach koncentruje się ucisk, gdyż przylegają one bezpośrednio do podłoża. Należy jednak zaznaczyć, iż jeśli pacjent jest pielęgnowany w odpowiedni sposób, często obracany, a przy tym dysponuje odpowiednim materacem odleżynowym, ryzyko pojawienia się martwicy jest zminimalizowane. W efekcie chorzy, którzy nawet przez lata leżą w łóżku, nie mają tego typu problemów. Warto pamiętać, że na przyspieszenie całego procesu wpływa co najmniej czterogodzinne spędzanie czasu w tej samej pozycji, zanieczyszczenie skóry moczem, kałem lub potem, nadmierna masa ciała, tarcie skóry oraz obecność dodatkowych chorób, m.in. cukrzycy. Pierwsze objawy odleżyn zazwyczaj mają postać rumienia w miejscu, gdzie występuje ucisk lub tarcie. Tego typu zaczerwienienia klasyfikuje się jako odleżyny I stopnia. W tym momencie konieczne jest już wdrożenie profilaktyki. Brak jakichkolwiek działań prowadzi do pojawienia się odleżyn II stopnia w postaci płytkich owrzodzeń, które docierają do górnych warstw skóry właściwej. W przypadku odleżyn III stopnia owrzodzenia obejmują już tkankę podskórną. W ostatnim, IV stopniu, docierają do mięśni i kości. Należy mieć również na uwadze fakt, iż rany tego typu są bardzo podatne na zakażenia bakteryjne, czego skutkiem są stany ropne.
W czym pomogą nam materace przeciwodleżynowe?
Opisywany rodzaj materaca klasyfikuje się jako specjalistyczny sprzęt medyczny, który stanowi jednocześnie element profilaktyki przeciwodleżynowej. To w praktyce jedna z najlepszych inwestycji w zdrowie i komfort leżącego pacjenta. Zaleca się ją wszystkim osobom, które ze względów zdrowotnych zostały unieruchomione i nie są w stanie samodzielnie zmieniać pozycji. Czym wyróżniają się tego typu sprzęty i na czym polega ich działanie?
- Ich cechą charakterystyczną jest specjalna budowa, dzięki której tkanki są stymulowane do pracy, co symuluje ruch pacjenta.
- Zastosowanie techniki zmiennociśnieniowej sprawia, że tkanki skóry mającej styczność z powierzchnią materaca są uciskane naprzemiennie. To z kolei zapewnia im stały dostęp powietrza. Co więcej, nie występuje ucisk w jednym miejscu, dlatego też nie ma ryzyka pojawienia się odleżyn.
- Dodatkowym elementem wyposażenia jest zewnętrzna pompa, na której ustawia się ciśnienie. To właśnie ono powoduje, że poszczególne komory podnoszą się i opadają.
Rodzaje materaców na odleżyny - leczenie w warunkach domowych
Podstawowym kryterium, które pozwala odróżnić poszczególne materace, jest kształt ich wypustek. Obecnie na rynku funkcjonuje kilka modeli, które można z łatwością dopasować do stopnia zaawansowania choroby, stanu pacjenta i jego potrzeb. Na jakie wersje można się zatem zdecydować?
- Materac przeciwodleżynowy rurowy - posiada on komory w kształcie wałków umiejscowionych poprzecznie. Jest napełniany powietrzem w sposób pulsacyjny i szczególnie poleca się go osobom z nadmierną masą ciała oraz tym, które już posiadają odleżyny. Dodatkową zaletą jest możliwość wyjęcia komory, np. z miejsca, gdzie zlokalizowana jest rana.
- Materac przeciwodleżynowy bąbelkowy - jego budowa opiera się na niewielkich komorach, harmonijnie wypełnianych powietrzem. To model zmiennociśnieniowy, odpowiedni dla osób z umiarkowaną wagą.
Kupując materac przeciwodleżynowy, warto zwrócić uwagę na to, jak głośno pracuje kompresor. Z uwagi na jego stałe działanie, zaleca się zakup modelu, który generuje hałas do maksymalnie 50 decybeli. Oprócz tego należy zainwestować w wysokiej jakości prześcieradło, najlepiej wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy len.