Pomoc przy COVID-19
Choroby płuc oraz serca, które przebiegają z niewydolnością oddechową, wiążą się z koniecznością wykorzystania dodatkowego sprzętu ułatwiającego oddychanie. Taką funkcję pełni właśnie koncentrator tlenu. Dzięki niemu pacjenci mogą liczyć na stały dostęp powietrza. Co więcej, charakteryzuje się ono zwiększoną zawartością tlenu, która wynosi ponad 95%. Tlenoterapii są poddawane wszystkie osoby, które cierpią na przewlekłą lub ostrą postać niewydolności oddechowej. Stosuje się ją także wśród pacjentów chorych na Covid-19. W jaki sposób działają koncentratory i w jakich sytuacjach warto zdecydować się na ich wynajem?
Jak działa koncentrator tlenu i w jaki sposób należy z niego korzystać?
Sposób działania opisywanego urządzenia medycznego nie należy do szczególnie skomplikowanych. Sprzęt pobiera powietrze z otoczenia, absorbując azot, który stanowi 78% jego składu. Dzięki temu pacjent otrzymuje tlen medyczny, wyróżniający się wysokim stężeniem. Oprócz tego koncentratory filtrują i oczyszczają powietrze, a niektóre modele nawet je nawilżają. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tych urządzeń?
- Zarówno stacjonarny, jak i przenośny koncentrator tlenu mogą pracować w trybie ciągłym, przez 24 godziny na dobę. Objętość dostarczanego tlenu w ciągu minuty można swobodnie regulować.
- Tego typu urządzenia są także wyposażone w alarm, który uruchamia się w momencie, gdy stężenie tlenu spadnie poniżej 82%.
- Kolejną, bardzo istotną zaletą związaną z użytkowaniem sprzętu w warunkach domowych, jest brak ryzyka wybuchu. Aparat nie posiada zbiornika z tlenem, dlatego też takie zagrożenie po prostu nie występuje. Nie trzeba jednocześnie obawiać się rozniecenia ognia w sytuacji pożaru.
- Należy wspomnieć również o tym jak wygodny w użytkowaniu jest koncentrator tlenu. Wynajem jest bezproblemowy, gdyż nie trzeba regularnie wymieniać żadnych elementów. Tlen znajdujący się w butlach kończy się po pewnym czasie, zaś w tym przypadku jest produkowany stale. Można też liczyć na łatwość obsługi, dlatego z użytkowaniem sprzętu bez problemu poradzą sobie osoby starsze.
Przenośny koncentrator tlenu wyróżnia się mniejszymi rozmiarami i niższą wagą w porównaniu do wersji stacjonarnych. Co za tym idzie, może być z powodzeniem stosowany również na zewnątrz, zapewniając pacjentowi stały dostęp do świeżego powietrza, gdy tylko pojawi się taka konieczność. Z drugiej strony, takie sprzęty wykorzystuje się raczej jako uzupełnienie terapii stałym koncentratorem. Są one także używane przez osoby, które potrzebują aparatu sporadycznie.
Jeśli chodzi o stałe wersje, są one najczęściej podłączane do gniazdka elektrycznego, jednak mogą funkcjonować również na zasilaniu bateryjnym. Ich cechą charakterystyczną jest duża wydajność, ale jednocześnie większy rozmiar i waga. To aparaty stworzone z myślą o osobach, u których niewydolność oddechowa jest już na zaawansowanym poziomie.
Koncentrator tlenu - wynajem czy zakup?
Opisywane urządzenia znajdują zastosowanie w wielu różnych schorzeniach związanych z układem oddechowym, sercowym oraz o charakterze onkologicznym. Mowa zatem o przypadkach zachorowania na mukowiscydozę, dysplazję oskrzelowo-płucną, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, raka płuc, niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze czy bóle sercowe. Tlenoterapia jest także stosowana w przypadku wielu innych dolegliwości, np. wtedy, gdy pacjent potrzebuje wsparcia podczas rehabilitacji, zmaga się z problemami alergicznymi lub zaburzeniami psychicznymi. Urządzenia sprawdzają się ponadto w przypadku bezsenności, chronicznego zmęczenia czy przy bólach głowy.
Chcąc zakupić koncentrator tlenu, trzeba przygotować się na to, iż jego cena będzie stosunkowo wysoka. W zależności od tego,na jaki model się zdecydujemy oraz jaka będzie jego jakość, koszty wynoszą od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jest to zatem spory wydatek, nieosiągalny dla sporej części pacjentów. Na szczęście w wielu miastach funkcjonuje wypożyczalnia koncentratorów tlenu. Warszawa jest jednym z nich. Chorzy mogą zatem relatywnie niskim kosztem wynająć sprzęt o dużo większej wartości. Co więcej, takie sprzęty zazwyczaj wyróżniają się bardzo wysoką wydajnością. Na wynajem warto zdecydować się przede wszystkim w sytuacji, gdy koncentrator będzie potrzebny nam tylko okresowo. Pacjenci, którzy wiedzą, że będą musieli używać go na stałe, mogą jednak zainwestować we własny aparat, gdyż będzie to dla nich bardziej opłacalne.