Jak dobrać wózek inwalidzki?

16.jpg

Niezależnie od tego czy interesuje nas zakup, czy wypożyczenie wózka inwalidzkiego, taki sprzęt powinien być zawsze w 100% dopasowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Pod uwagę należy wziąć zatem nie tylko cenę, ale również dostępne funkcjonalności i to jak komfortowy będzie w codziennym użytkowaniu. Decyzja o wyborze konkretnego modelu wpłynie na życie użytkownika, zarówno w zakresie podejmowanych aktywności, jak i jego samodzielności. Co za tym idzie, odpowiedni wybór nie jest łatwą sprawą. Jakie kwestie należy wziąć pod uwagę, wybierając wózek inwalidzki?

Wózek inwalidzki - nad czym trzeba się zastanowić, zanim zdecydujemy się na wynajem lub zakup?

Na rynku można znaleźć różne rodzaje wózków. Największą popularnością cieszą się standardowe modele, co niewątpliwie wynika z ich uniwersalności oraz przystępnej ceny. Są to wersje ręczne, które jak sama nazwa wskazuje, wprawia się w ruch dzięki sile własnych rąk. Kolejną opcją są wózki z napędem elektrycznym zasilanym akumulatorami. W tym przypadku na jednym ładowaniu można przejechać określony dystans, zależny od mocy i rodzaju akumulatorów. Wśród wózków ręcznych dostępne są wersje aktywne - bardziej zwrotne i szybsze. Inną grupą są wózki specjalistyczne, z których korzystają osoby niesamodzielnie lub o bardzo niskim stopniu samodzielności. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model, na początek trzeba ustalić podstawowe kwestie.

  • Poziom aktywności - ta kwestia bezpośrednio wiąże się z rodzajem wózka. Pojazd powinien być dopasowany do możliwości danej osoby, jej siły i wieku. Przykładowo, młode osoby mające silne ręce poradzą sobie z wózkiem aktywnym, w ten sposób zyskując możliwość samodzielnego przemieszczania się i radzenia sobie z krawężnikami i innymi przeszkodami. Osoby starsze, których aktywność ogranicza się wyłącznie do poruszania się po własnym domu lub mieszkaniu mogą z kolei zdecydować się na standardowe modele manualne. Jeśli jednak chcą pokonywać większe odległości po ulicy, najlepiej sprawdzi się wózek inwalidzki elektryczny. Jeszcze inną opcją są wózki sportowe, przeznaczone dla niepełnosprawnych aktywnych fizycznie.
  • Rozmiar - jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednie dopasowanie siedziska, a konkretnie jego szerokości. Przyjmuje się, że optymalny rozmiar to szerokość miednicy +1 do +3 cm. Trzymając się tego zakresu, nie ma ryzyka, że użytkownik nie zmieści się w wózku jeśli założy grubsze ubranie. Zbyt duże siedzisko wiąże się z przyjmowaniem niewłaściwej pozycji ciała, co również jest niewskazane, gdyż grozi wadami postawy. Co z pozostałymi parametrami? Bardziej zaawansowane modele wózków pozwalają dopasować także głębokość siedziska to, na jakiej wysokości znajdą się podnóżki oraz kąt nachylenia pojazdu. Decydując się na wypożyczenie wózka inwalidzkiego, warto dopytać o te kwestie lub poradzić się lekarza lub rehabilitanta.
  • Wymiary - ta cecha ma istotne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy wózek będzie używany głównie w warunkach domowych. Jeśli dysponujemy stosunkowo niewielkim metrażem, sporej wielkości pojazd może być kłopotliwy w użytkowaniu. Nie tylko zajmie cenną przestrzeń, ale też może wręcz utrudniać poruszanie się i np. korzystanie z toalety. Wymiary mają też znaczenie w kontekście transportowania złożonego wózka. Jeśli okaże się, że nie mieści się on w samochodzie, dojazd do lekarza lub na rehabilitację będzie wyzwaniem.

Jeśli decydujemy się na zakup lub wynajem wózków inwalidzkich podstawą jest też uwzględnienie takich parametrów jak maksymalna waga pacjenta, stabilność całej konstrukcji podczas poruszania się po trudniejszym podłożu, krawężnikach oraz pochyleniach, waga wózka i rodzaj kół.

Funkcjonalności wózka inwalidzkiego

To jakie możliwości oferuje wózek inwalidzki użytkownikowi w ogromnym stopniu przekłada się na jego samopoczucie, komfort życia oraz poziom trudności wykonywania codziennych czynności. Ma to zatem kluczowe znaczenie, gdyż pojazd może z jednej strony przyczyniać się do rozwoju poszczególnych umiejętności oraz eliminować ograniczenia lub, jeśli dokonaliśmy niewłaściwego wyboru, generować trudności, a nawet komplikować zadania opiekunom. Co zatem warto wiedzieć na ten temat?

  • Funkcjonalności wózkamuszą być dopasowane do sytuacji zdrowotnej danej osoby. Wózek inwalidzki używany w takim mieście jak Warszawa, jeśli sporo poruszamy się po ulicach, a jednocześnie jeździmy po mieszkaniu, może być wyposażony w moduł napędowy. Funkcja wózka elektrycznego w modelu ręcznym okaże się praktyczna, zwłaszcza jeśli lubimy pokonywać długie trasy i czasem potrzebujemy odciążenia.
  • W trakcie przesiadania się z wózka na łóżko praktyczna będzie możliwość odpięcia podnóżków oraz ich wyregulowania. Dzięki temu użytkownik nie będzie musiał się obawiać przypadkowego zahaczenia o wystające elementy. 
  • Kolejna istotna kwestia to możliwość zdjęcia podłokietników. Jest to szczególnie ważne dla osób, które chcą samodzielnie korzystać z toalety lub przesiąść się np. na kanapę.

Wypożyczenie wózka inwalidzkiego - o czym jeszcze warto pamiętać?

Zastanawiając się nad poszczególnymi parametrami, warto wymienić kluczowe z nich w zależności od tego czy decydujemy się na model manualny, czy wózek inwalidzki elektryczny. W pierwszym przypadku znaczenie ma lekkość całej konstrukcji, zwłaszcza dla osób aktywnych. Niska waga przełoży się na lepszą zwrotność, co niewątpliwie ułatwi poruszanie się po trudniejszym podłożu. Jest to ważne także z powodu kwestii transportu. Najlżejsze wózki są wykonane z aluminium, jednak są to podstawowe modele.

Tak zwane aktywne wózki inwalidzkie, używane w dużych miastach, takich jak Warszawa, powinny wyróżniać się niższym podparciem, a to przełoży się na łatwiejsze sterowanie. Sporą zaletą jest aktywizowanie mięśni szkieletu, co wynika z lekkiego nachylenia podparcia względem siedziska.

Wynajem wózków inwalidzkich z napędem elektrycznym powinien być poprzedzony wnikliwą analizą takich parametrów, jak jakość akumulatora, która wpływa na dystans możliwy do pokonania na jednym ładowaniu, maksymalną prędkość, umiejscowienie sterowników oraz rodzaj siedziska. Istotne znaczenie ma ponadto promień skrętu, kąt podjazdu i dopuszczalne obciążenie. Jak widać, każdy wózek inwalidzki ma swoje zalety, jednak nie oznacza to, że jeden model będzie odpowiedni dla każdego. W pierwszej kolejności należy zatem przeanalizować swoje potrzeby i podjąć decyzję.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.