Szyna CPM - wrócić do pełnej sprawności po operacji stawu kolanowego lub biodrowego

18.jpg

Operacja stawu kolanowego lub biodrowego to poważny zabieg, który nieuchronnie wiąże się z koniecznością późniejszej rehabilitacji. Jednym z najlepszych sposobów na powrót do pełnej sprawności jest szyna CPM. Wypożyczalnia w Warszawie bez problemu dostarczy nam tego typu urządzenie pod wskazany adres. Wykorzystując taki sprzęt, osoby po operacjach mogą skutecznie złagodzić sztywność mięśni, a nawet zapobiec jej pojawieniu się. To jednocześnie jeden z najlepszych sposobów na zwiększenie ich ruchomości. Jak dokładnie działa szyna CPM? Jak wyglądają ćwiczenia i na jakie efekty można liczyć?

Szyna CPM - sposób działania

Opisywany sprzęt to urządzenie elektroniczne pozwalające na wykonywanie ciągłego ruchu biernego. CPM (z języka angielskiego Continuous Passive Motion) oznacza „ciągły ruch bierny”. Dokładnie rzecz ujmując, szyna umożliwia zginanie i prostowanie kończyny w sposób pasywny. Wszystko odbywa się w określonym zakresie ruchów. Tego typu aktywność nie wiąże się z angażowaniem mięśni, a zatem nie wymaga użycia siły. Z tego względu stanowi znakomitą formę rehabilitacji na początku, gdy pacjent nie jest w stanie podjąć bardziej wymagających ćwiczeń. Sprawdza się zwłaszcza przy znacznym niedowładzie oraz porażeniach wiotkich.

  • Szyna CPM, np. Artromot K1 to doskonała opcja dla chorych, którzy nie mogą pozwolić sobie na codzienną aktywność fizyczną, ale zależy im na skutecznej rehabilitacji.
  • Rodzaj ćwiczeń oraz ich częstotliwość powinna być dopasowana indywidualnie, w zależności od stanu zdrowia pacjenta. W tej kwestii należy zdać się na wskazówki fizjoterapeuty, który doradzi nam również wybór konkretnego modelu urządzenia. Kluczową sprawą jest odpowiednie dopasowanie zakresu zgięcia i wyprostu oraz tempa ćwiczeń.
  • Szyna CPM, którą dysponuje wypożyczalnia w Warszawie może być wykorzystywana nie tylko do rehabilitacji stawu biodrowego i kolanowego.

W jaki sposób ćwiczyć z szyną CPM?

Głównym celem korzystania z tego typu urządzeń jest zwiększenie zakresu ruchu. Jeśli zależy nam na rehabilitacji stawu biodrowego lub kolanowego, zwykle należy przyjąć pozycję leżącą. Kończynę dolną umieszcza się w ramie. Można także zabezpieczyć ją pasami mającymi zapewnić odpowiednią stabilizację. Szyna CPM jest wyposażona w pilot, za pomocą którego w wygodny sposób wybierzemy pożądane parametry, dopasowane do planu terapii.

Artromot K1 oraz inne sprzęty działające na tej samej zasadzie zginają i prostują kończynę, zgodnie z ustawionymi przez nas parametrami. Zakres ruchów na początkowym etapie jest niewielki, jednak z czasem zaczyna się zwiększać. Co istotne, pacjent może w dowolnym momencie zatrzymać urządzenie, również korzystając z pilota. Dzieje się tak zazwyczaj w sytuacji, gdy pacjent zaczyna odczuwać lekki ból. Jeśli będzie on intensywny, nie należy kontynuować ćwiczeń i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Normalnym zjawiskiem jest delikatny dyskomfort, który jednak nie stanowi problemu dla większości użytkowników.

Kiedy można zacząć używać sprzętu? Warto zdać się na poradę fizjoterapeuty, gdyż wszystko zależy od rodzaju operacji, tego jak poważny był uraz i w jakim stanie obecnie znajduje się pacjent. Ważnym czynnikiem jest ponadto jego wiek i stopień sprawności. Przyjmuje się jednak, że większość osób może zacząć rehabilitację na szynie CPM już dwa dni po zabiegu. Jeśli chodzi o długość terapii, również należy trzymać się zaleceń lekarza lub fizjoterapeuty. Średni czas wynosi ok. 3 - 4 tygodni, jednak w niektórych przypadkach może pojawić się konieczność wydłużenia rehabilitacji.

Artromot K1 - dlaczego warto skorzystać z usług wypożyczalni w Warszawie?

Szyny CPM to urządzenia, których koszt zakupu wynosi co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Najbardziej zaawansowane modele mogą kosztować około 40 tysięcy złotych. Co za tym idzie, na taki wydatek może pozwolić sobie niewielka liczba osób. Warto też zaznaczyć, że rehabilitacja z udziałem tego typu sprzętu trwa tylko przez określony czas, a zatem znacznie lepszą możliwością jest jego wypożyczenie. Miesięczne użytkowanie wiąże się z opłatą rzędu kilkuset złotych, w zależności od konkretnej placówki. Dzienna opłata to z kolei koszt kilkudziesięciu złotych. Zakup szyny CPM nie jest objęty refundacją przez NFZ.

Ćwiczenia bierne stanowią bardzo ważną część rehabilitacji. W ten sposób jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko pojawienia się przykurczów oraz zmian w tkankach okołostawowych i stawach, które mogłyby mieć charakter patologiczny. Co więcej, taka forma aktywności pozytywnie wpływa na mięśnie, ich sprawność, ruchomość i elastyczność. To jednocześnie skuteczny sposób na ograniczenie sztywnienia stawów. Osoby korzystające z szyny CPM nie muszą również obawiać się obrzęków zastoinowych, gdyż dzięki ćwiczeniom usprawnia się odpływ krwi żylnej z obwodu. Co więcej, tkanki zostają odżywione, a regeneracja ran przebiega znacznie szybciej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.